KNX národní skupina České republiky

KNX NG CZ je národní skupinou spolupracující s Mezinárodní asociací KNX. Hlavním cílem je šíření pravdivých informací o systému KNX jakožto jedinému celosvětově normalizovaného systému pro automatizaci budov.  

Více informací

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ PROJEKT KNX INSTALACE

 Soutěž je zaměřena na komplexní projekty využívající systém KNX

Přihlaste svůj projekt a získejte bezplatně licenci na software ETS5 Professional

Více informací

ÚSPĚŠNÁ ÚČAST NA VELETRHU AMPER 2019

Děkujeme všem návštěvníkům stánku KNX NG CZ, kteří během veletrhu AMPER 2019 diskutovali otázky související s jejich prací při projektování, dodávkách, oživování i údržby KNX instalací.

Více informací

Otázky a odpovědi

Jaká je cena KNX školení pro dvě osoby?

Odpověď:

Pokud se týče vaší případné účasti ne základním kursu KNX, je potřebné se obrátit na některé z certifikovaných školicích center - v současné době jsou v České republice 4 takováto centra - viz https://www.knxcz.cz/skolici-strediska. Cenu za školení sdělí vedoucí zvoleného školicího centra.

 

Zašlete cenovou nabídku na nákup rozhraní KNX/USB

Odpověď:

Náš spolek KNX národní skupina České republiky nemá ve své náplni činnosti prodej KNX přístrojů. Proto nemůžeme vyhovět požadavku na dodávku rozhraní KNX/USB. K tomu je potřebné se obrátit nejlépe prostřednictvím některého elektrotechnického velkoobchodu na výrobce, který má ve svém portfoliu tyto přístroje.

 

Žádáme o cenovou nabídku na nákup licence na ETS5 Professional

Odpověď:

Plná cena licence k používání softwaru ETS5 Professional je 1000 €. Ovšem majitelem tohoto softwaru a jediným distributorem licencí je mezinárodní asociace KNX. Cesta k získání licence vede přes vytvoření bezplatného účtu na webových stránkách asociace www.knx.org/MyKNX. Teprve poté lze stáhnout software ETS, který po instalaci do PC bude v demo verzi - bude v něm možné vytvářet, zprovozňovat a diagnostikovat projekty obsahující však nejvýše 5 KNX přístrojů. Teprve po uhrazení částky požadované asociací obdržíte poštou hardwarový klíč dovolující využití softwaru v plném rozsahu, bez jakýchkoli omezení. Pokud byste potřebovali ve firmě vyšší počet licencí, potom např. současně s objednáváním licence na ETS Professional lze objednat i až další dvě licence na ETS Supplementary (cena vždy 150 €), které jsou funkčně plně shodné s ETS Professional.

 

Jak je možné stát se členem spolku KNX NG CZ?

Odpověď:

Před vstupem do spolku KNX národní skupina České republiky je vhodné prostudovat Stanovy, které jsou volně k nahlédnutí na www.knxcz.cz/O nás/Stanovy. Ve stanovách jsou mj. popsány typy členství a také práva a povinnosti členů. Jakmile se rozhodnete ke vstupu do spolku, požádáte na info@knxcz.cz o přihlášku ke zvolenému typu členství. 

Po projednání přihlášky výborovou schůzí a po úhradě členských poplatků se stáváte členem spolku, přičemž budete uvedeni i v seznamu členů na webových stránkách. Kromě toho získáte přístup do rubriky Pro členy, kde jsou zápisy z členských i výborových schůzí  a také informace o dalších jednáních, konaných mimo schůze.

 

Naše společnost by ráda zakoupila jednu licenci na ETS5 Profesional. Je možné nákup realizovat na základě zaslání objednávky?
Chtěli bychom se zeptat, zda je licence vázaná na PC nebo se jedná o HW klíč. Dále by nás zajímalo zda je nutné nebo výhodné stát se členem asociace.

Odpověď:

Jedinou společností, která může prodávat licence na software ETS je Mezinárodní asociace KNX se sídlem v Bruselu.

Postup při nákupu licence ETS5 Professional:

 

1) Na stránkách www.knx.org/MyKNX založit bezplatný osobní účet, máte-li již účet založen, pak jej pouze otevřít po zapsání přihlašovacích údajů:

 

 

 

2) Po založení osobního účtu, do něhož jste uvedli potřebné údaje je možné objednávat.

 

3) Současně již také lze stáhnout a do PC s Windows 10 nainstalovat ETS5, který však bude pracovat pouze v demo verzi do té doby, než asociace KNX obdrží vaši platbu a následně pak poštou zašle HW klíče - teprve potom nainstalovaný software začne pracovat bez omezení. Demo verze umožňuje se softwarem pracovat sice plnohodnotně, avšak jen s projekty obsahujícími vždy nejvýše 5 KNX přístrojů. Pro názornou práci lze objednat také licenci (zdarma) na KNX Virtual, umožňující práci s virtuálními přístroji.

 

4) Prostřednictvím osobního účtu máte rovněž přístup k bezplatnému informativnímu kursu eCampus (je i v češtině). Absolvujete-li tento kurs s výsledkem alespoň 85 %, získáváte slevu na nákup "školní verze" ETS5 Lite - na ni lze potom vyžádat možnost upgradu na ETS5 Professional.

 

Pokud se týče druhé části vašeho dotazu, jakožto montážní a projekční firma máte možnost stát se členem integrátorem spolku KNX národní skupina České republiky (podrobnosti o toto typu členství jsou ve stanovách:  https://www.knxcz.cz/stanovy). Můžete však být také spolupracující organizací, uváděnou v přehledu projekčních a montážních firem, doporučovaných zákazníkům - viz:   https://www.knxcz.cz/instalacni-firmy.

 

Pokud byste požadovali některé údaje dále upřesnit, sdělte svůj konkrétní dotaz, v případě zájmu vyššího počtu vašich spolupracovníků se můžeme dohodnout i na případném školení o systému KNX ve vaší firmě.

 

 

Po několika letech, kdy dvě firmy vytvářely moji KNX instalaci, nejsem spokojen s výsledkem jejich činnosti. Můžete mi doporučit nějakou spolehlivou firmu dodávající kvalitní KNX instalace?

Odpověď:

Na našich webových stránkách www.knxcz.cz pod záložkou KOMUNITA/INSTALAČNÍ FIRMY jsou uvedeny renomované projekční a montážní firmy. Z nich si můžete vybrat takovou firmu, která vyhovuje např. z hlediska blízkosti objektu s instalací KNX.

 

Lze pomocí SW ETS 5 prof. "načíst" uložené informace z jednotlivých prvků KNX?

Odpověď:

Jedním z diagnostických nástrojů ETS 5 jsou "Informace o přístroji". Po dotazu, jaký přístroj je na zvolené individuální adrese, obdržíte odpověď, kterou lze nanejvýše vytisknout, a která obsahuje následující informace, které jsou uloženy v paměti daného přístroje:

- název přístroje a jeho výrobce, individuální adresa,

- čísla komunikačních objektů a k nim přiřazené skupinové adresy.

Nelze ale načíst nastavení parametrů. Získané údaje ani nelze přímo vložit např. do nově vytvářeného projektu - je nutné vkládat je manuálně.

Potřebujete-li načíst neznámou instalaci, je potřebné zakoupit k ETS rozšiřující přídavný software ETS App "Rekonstrukce", při jejímž použití lze vytvořit nový projekt, v němž budou následující informace:

- topologické uspořádání se základními údaji o přístrojích, včetně nastavení parametrů a přiřazení skupinových adres,

- přehled skupinových adres s jejich přiřazením ke komunikačním objektům.

Nelze ovšem zobrazit údaje, které sice obsahoval původní projekt v ETS  jako názvy adres, důležité poznámky k jednotlivým přístrojům, prostorové členění, protože tyto údaje nejsou ukládány do pamětí přístrojů. Nelze také zobrazit údaje o přístrojích, které při svém programování používají přídavné softwary (plug-in).

 

Kamarád mě poprosil, jestli bych mu neudělal chytřejší dům. Tak zjišťuji informace, co je k tomu potřebný. A jak se to programuje. Chce ovládat žaluzie, bránu, světlo, přes PIR, obyč tlačítka - ale to asi nejde, intenzita světla

Odpověď:

Všechno je možné, důležité je pouze umět přesně specifikovat svoje požadavky na činnosti všech funkcí a následně vše začlenit do projektu. Širokou škálu informací o elektroinstalačním systému KNX, určenému právě pro ty chytré či chytřejší domy, bez ohledu na jejich velikost, naleznete na webových stránkách knxcz.cz - DOKUMENTY/Studijní materiály KNX. 

Další možností je absolvovat v první fázi bezplatný stručný kurs eCampus, po založení bezplatného účtu MyKNX na www.knx.org a následně pak základní kurs v některém certifikovaném KNX školicím centru v ČR. Samozřejmě je také možné prodiskutovat Vaše otázky např. při osobním jednání - postačí telefonicky dohodnout případný termín setkání.

 

Prosim o zaslanie informacie o Skoleniach a prednaskach systemu KNX v Ceskej republike, pripadne na Slovensku.

Odpověď:

Certifikační kursy KNX zajišťují v českém jazyce školicí centra:

Baťova univerzita Zlín,

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a

ABB s.r.o. Jablonec nad Nisou

 

Konkrétní termíny certifikačních školení lze nalézt na jejich webových stránkách, případně také na www.knx.org/MyKNX/My account/My Applications.

 

Na našich webových stránkách www.knxcz.cz lze nalézt termíny, místa a data konání připravovaných akcí, které se budou plně nebo jen částečně věnovat také informacím o systému KNX.

 

Som elektroinstalater pracujem v Rakusku kde som robil aj instalacie v systeme KNX a mam zaujem o terminy skoleni

Odpověď:

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že byste se rád stal partnerem KNX.To znamená, že byste potřeboval absolvovat KNX kurs ukončený teoretickou a praktickou zkouškou. 

Pokud ještě nemáte založen bezplatný osobní účet na stránkách Mezinárodní asociace KNX, nemůžete se ani přihlásit k účasti na některém kursu.

Osobní účet se zakládá na www.knx.org/MyKNX. Po jeho založení se již můžete přihlásit (zvolit některé školicí středisko a vypsaný termín školení) jak je znázorněno na vyobrazení. Ale co je důležité: je nutné se rovněž přihlásit ve vybraném školicím centru, odkud Vám zašlou veškeré svoje podmínky, jako je platba za kurs apod.

          

 

Ustredna INTEGRA 64 PLUS + expander INT-KNX-2 je vhodna na riadenie inteligentnej domacnosti?

Odpověď:

jak bylo zjištěno, žádný z operativně oslovených členů spolku KNX NG CZ nemá zkušenosti s výrobky polské firmy SATEL. Tato firma je jedním z mnoha členů mezinárodní asociace KNX, takže lze předpokládat, že výrobky určené pro KNX jsou řádně certifikovány.
 
Po prohlídce webových stránek SATEL jsem zjistil, že INTEGRA  je centrála elektronického zabezpečení budovy, přitom expander zajišťuje propojení na systém KNX. Není tedy zřejmé, že by touto ústřednou bylo možné ovládat všechny funkce systému KNX - podle zkušeností s jinými typy zabezpečovacích ústředen je určena pouze pro zabezpečení objektu a následně také pro přenos různých informací ke zpracování systémem KNX, přijímané signály se mohou podílet na řízení některých funkcí a mohou být také zpracovány pro účely vizualizace. Stejně tak by mělo být možné některá data z KNX předávat do zabezpečovací ústředny.
 
Nejpodrobnější informace by Vám měl poskytnout dodavatel těchto zařízení.

 

V současné době provozujeme ETS 3.0, který jsme získali zároveň s koupí areálu firmy a rádi bychom upgradovali na novější verzi, která může běžet v prostředí windows 10.
Může mi prosím sdělit, kde lze SW zakoupit a s kým řešit případná nastavení?

Odpověď:

v současnosti je aktuální software ETS5. Vlastníkem softwaru je Mezinárodní asociace KNX sídlící v Bruselu. Jakmile si na stránkách www.knx.org/MyKNX vytvoříte bezplatný osobní účet, můžete zakoupit plnou verzi ETS5 Professional v ceně 1000 €. Pokud máte přístup na osobní účet MyKNX  předchozího majitele licence na ETS3, můžete nejdříve na tomto účtu změnit - aktualizovat osobní data a následně lze objednat upgrade z ETS3 na ETS5.

 

Ovšem i tak můžete volně stáhnout aktuální verzi softwaru ETS5 a nainstalovat ji do PC - nyní bude pracovat ve verzi ETS DEMO, v níž lze vytvářet, programovat a testovat projekty obsahující nejvýše 5 KNX přístrojů. Teprve po zakoupení licence bude fungovat v plné verzi.

 

Další informace o softwarech pro KNX instalace lze prostudovat na www.knxcz.cz/DOKUMENTY/SOFTWARY PRO KNX.

 

Kalendář akcí

Zprávy

Zobrazit vše

Kontaktujte nás

Předmět dotazu:*
Jméno:*
Telefon:*
E-mail:*
Web

Vaše zpráva:*

 

 

Ochrana osobních údajů

Osobní data předávaná ve formuláři s dotazem jsou využita pouze k vyřízení dotazu a dále nejsou ukládána či archivována.

Copyright © 2018 KNX.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign